Nowości, na które czekamy w 2023

W Górach Świętokrzyskich dzieje się wiele – wszystko po to, by odwiedzający ten region turyści zobaczyli i doświadczyli jak najwięcej, a ich pobyt obfitował wyłącznie w pozytywne wrażenia!
Także rok 2023 obfitować będzie w turystyczne nowości w Górach Świętokrzyskich. Mówimy tu zarówno o dużych inwestycjach w nowe interaktywne muzea, jak i zdawałoby się drobnych rzeczach, które mają ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo turystów.
Oto 3 ciekawe inicjatywy, na które czekamy z niecierpliwością w 2023!

Połączenie autobusowe
Przyznajemy się bez bicia – połączenie komunikacyjne w Łysogórach (a zwłaszcza między Świętą Katarzyna, Hutą Szklaną a Nową Słupią) od zawsze była piętą achillesową Gór Świętokrzyskich.
Sytuację poprawił znacznie bezpłatny autobus turystyczny, który w sezonie woził turystów z Kielc przez Świętą Katarzynę na Łysą Górę. Ale autobus kursuje wyłącznie w weekendy i tylko w wysokim sezonie turystycznym (a zatem w wakacje i wczesną jesienią).
Sytuacja ma zmienić się już w kwietniu 2023! Związek Gmin Gór Świętokrzyskich pozyskał dofinansowanie na połączenie na trasie Bodzentyn - Święta Katarzyna - Krajno - Kakonin - Bieliny - Nowa Słupia. Będzie to znaczne ułatwienie dla turystów, którzy bez problemu wrócą z wycieczki szlakami Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

20200601 212311

Park Legend w Nowej Słupi
Na pewno znacie legendę o sabatach czarownic na Łysej Górze. Ale, jak sami wiecie, w regionie jak dotąd trudno było spotkać prawdziwe czarownice… ale i w tym temacie wiele się zmieni już od 2023 roku.
W Nowej Słupi u stóp Łysej Góry powstaje bowiem Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich “Łysa Góra”. Będzie to interaktywna wystawa, na której już w te wakacje zobaczysz prezentację najciekawszych legend z regionu świętokrzyskiego. Nie zabraknie zatem czarownic, diabłów, świętokrzyskich zbójów i zamkowych duchów.

Sesja turystyczna 151

Harmonia w Hucie Szklanej
Po drugiej stronie Świętego Krzyża, w Hucie Szklanej, powstaje wystawa, na której poznamy dzieje i tradycje dawnej świętokrzyskiej wsi. Sam budynek przyjmie ciekawą formę architektoniczną – nawiąże on swoim kształtem do wiejskiej zagrody i ludowego instrumentu – harmonii.
W piwnicach budynku powstanie sala widowiskowa. Budynek będzie pełen multimedialnych funkcjonalności i rozwiązań. Harmonia wzbogaci ofertę Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej.

 Sesja turystyczna 66