Góry Świętokrzyskie najbardziej znaną atrakcją regionu!

Święty Krzyż

Znamy wyniki przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego badań “Znajomość i wizerunek województwa świętokrzyskiego”.  Badanie przeprowadzono w listopadzie 2022, a jego wyniki opublikowano pod koniec 2022 roku. Ankietę komputerową wypełniło ponad 1000 osób w wieku 26-64 lata. Wśród nich znaleźli się mieszkańcy województw ościennych (715 osób). Wyniki badania pokazują, że Góry Świętokrzyskie (a także poszczególne atrakcje tego fragmentu województwa) to silna i rozpoznawalna marka w regionie świętokrzyskim. 

To właśnie Góry Świętokrzyskie respondenci wskazywali, gdy pytano ich o symbol całego województwa świętokrzyskiego. Co ciekawe na drugim miejscu znalazł się obejmujący między innymi pasmo główne Świętokrzyski Park Narodowy.  Góry Świętokrzyskie, Jaskinia Raj, Święty Krzyż i Zamek Królewski w Chęcinach to atrakcje, które znalazły się w pierwszej piątce atrakcji, które ankietowani wskazywali najczęściej jako miejsca spontanicznie kojarzące się z województwem. Jako jedyne miejsce spoza obszaru Gór Święotkrzyskich znalazł się Sandomierz.
Ankietowani docenili również walory Gór Świętokrzyskich. Tym, co motywuje ich przyjazdu w te strony to właśnie góry, jaskinie i skały. Turyści chcą doświadczyć tu kontaktu z naturą, wypoczywać na świeżym powietrzu i zaznać relaksu wśród przyrody. Według badanych Świętokrzyskie to także idealne miejsce na piesze wędrówki po górach.
Pełen raport z badania zobaczysz na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.