Wymarzone ferie? Tylko w Górach Świętokrzyskich!

Brakuje Ci jeszcze pomysłu na ferie zimowe? Pamiętaj, że w Górach Świętokrzyskich znajdziesz wszystko, czego tylko potrzebujesz do aktywnego wypoczynku.

Pieszo
Nieważne, ile lat masz lat. Nieważne czy dopiero stawiasz pierwsze kroki w górach, szukasz bardziej ambitnych wyzwań lub relaksujących przechadzek – w Górach Świętokrzyskich znajdziesz szlaki, które spełnią wszystkie Twoje oczekiwania.
Najbardziej oczywistą propozycją jest wizyta w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Przed wędrówką upewnij się, czy wszystkie szlaki w Łysogórach są otwarte; choć rzadko, to jednak zdarza się, że silne opady śniegu potrafią powalić trochę prastarych drzew.


5D3 2393Ale przejdźmy do konkretów… “świętokrzyskim klasykiem” możemy nazwać fragment Głównego Szlaku Świętokrzyskiego ze Świętej Katarzyny na Święty Krzyż i dalej szlakiem niebieskim do Nowej Słupi. Cała wędrówka to solidne wyzwanie. Czeka Cię około 20 kilometrów zimowej wędrówki z podejściem i zejściem na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicą.
Jeśli to dla Ciebie za dużo, weź auto i zrób wyprawę pieszo-samochodową. Po zdobyciu i Łysicy i powrocie do Świętej Katarzyny wyrusz przez Bodzentyn do Nowej Słupi. Tam znajdziesz niebieski szlak (tak zwaną Drogę Królewską) na Święty Krzyż. Na górze koniecznie zobacz najstarsze polskie sanktuarium i gołoborze - charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich rumowisko skalne.
Bogatą sieć szlaków znajdziesz też w okolicy Chęcin. Z rynku znanego z ruin zamku królewskiego zaczyna się między innymi szlak czerwony do Kielc. Zimą wędrówka tym szlakiem może okazać się niezłym wyzwaniem. Grań skalna Góry Zelejowej i dość strome zejście z Góry Patrol sprawiają, że ten szlak polecamy Ci, jeśli masz nieco więcej doświadczenia w górach. Z Chęcin możesz też wybrać się szlakiem żółtym na Miedziankę, skąd roztacza się jedyna w Górach Święotkrzyskich panorama i na łatwą wycieczkę szlakiem zółtym do Morawicy.

Na nartach
Mamy świetną wiadomość dla wszystkich, którzy nie chcą tracić czasu w korkach na drogach prowadzących do najpopularniejszych kurortów – w Górach Świętokrzyskich też jest gdzie pojeździć. W porządku, przyznajemy… nie są to kilometry górskich tras, ale ośrodki są świetnie przygotowane i zapewnią dobrą zabawę początkującym i średniozaawansowanym narciarzom. Gdzie można pojeździć?
W Kielcach – na Pierścienicy i na Telegrafie
W Niestachowie na Górze Otrocz –
W Tumlinie
W Krajnie
… i w Bałtowie

Z nauką i wiedzą
miedzianka muzeum2Chcesz odkryć coś nowego? Pamiętaj, że w Górach Świętokrzyskich znajdziesz miejsca, w których poznasz, odkryjesz i zrozumiesz otaczający Cię świat i jego historię. Jeśli chcesz wiedzieć, co w Świętokrzyskim Parku Narodowym szumi, trzeszczy i piszczy, koniecznie zobacz wystawę Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Łysej Górze lub weź wraz z dzieciakami udział w akcji karmnik – już 12 lutego w ogrodzie dyrekcji ŚPN zobaczysz obrączkowanie ptaków i spotkasz ornitologa.  Jeśli bardziej interesuje Cię historia, koniecznie odwiedź jedno z wielu Muzeów. We wpisanych na listę UNESCO Krzemionkach zobaczysz, w jakich warunkach prehistoryczni górnicy wydobywali przed tysiącami lat krzemień pasiasty. Weźmiesz też udział w intrygujących warsztatach, które przeniosą Cię do czasów neolitu. A podczas ferii na zamku królewskich w Chęcinach czeka Cię oprowadzanie po królewsku w towarzystwie rycerza lub najprawdziwszej damy dworu.
To jak, widzimy się w ferie w Górach Świętokrzyskich?